By

Odeszła dr Gabriele Jablonski – przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Paderborn/Przemyśl

„Dem Auge fern, dem Herzen ewig nah.“

Sehr geehrte Freunde, Mitglieder des Freundeskreises Paderborn/Przemyśl!

Tief berührt haben wir vom Tod dr Gabriele Jablonski, der neuen Vorsitzenden des Freundeskreises, erfahren. In diesen schmerzvollen Stunden sind wir in Gedanken bei Euch. Wir möchten unser aufrichtiges Mitgefühl und tiefe Anteilnahme übermitteln.

Vorstand des Przemyśler Freundeskreises von Paderborn

 

„Daleko dla oczu, na zawsze blisko serca”.

Drodzy Przyjaciele, Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Paderborn / Przemyśl!

Z głębokim poruszeniem dowiedzieliśmy się o śmierci dr Gabrieli Jabłońskiej, nowej przewodniczącej Stowarzyszenia. W tym czasie wypełnionym bólem nasze myśli są z Wami. Chcemy przekazać nasze szczere i głębokie współczucie.

Zarząd Przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Paderborn

By

Wizyta Prezydenta Przemyśla i przedstawicieli polskiego Stowarzyszenia w Paderborn

Dokładnie 25 lat temu w mieście partnerskim Paderborn powołane zostało do życia Koło Przyjaciół Paderborn Przemyśl – stowarzyszenie skupiające osoby, dla których współpraca z Przemyślem ma szczególne znaczenie. W ostatnich dniach lipca miała miejsce wizyta przedstawicieli naszego miasta na uroczystościach jubileuszowych w Niemczech.

W dniach 26-29 lipca 2019 Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun oraz kilkuosobowa delegacja przedstawicieli przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Przemyśl Paderborn wzięła udział w uroczystościach z okazji Jubileuszu 25-lecia niemieckiego Koła Przyjaciół Paderborn Przemyśl. Partnerstwo między tymi dwoma miastami funkcjonuje formalnie od 1993 roku, w obydwu miastach istnieją bliźniacze stowarzyszenia, których członkowie działają na rzecz wzajemnej współpracy. Członkowie niemieckiego stowarzyszenia zrealizowali dziesiątki przedsięwzięć, m.in. wspierali działalność przemyskiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Pośredniczyli w nawiązywaniu kontaktów pomiędzy instytucjami, stowarzyszeniami i osobami z Niemiec i Polski.
Główne uroczystości w tym roku odbywały się w Ratuszu miasta Paderborn, gdzie goście z Polski zostali przywitani przez Burmistrza Michaela Dreiera. Jak zwykle przy tego typu jubileuszach w wygłaszanych przemówieniach wielokrotnie akcentowano szczególny wymiar współpracy między naszymi miastami i znaczenie tego partnerstwa. Jubileusz 25-lecia istnienia stowarzyszenia przypadł również na okres największych w mieście uroczystości związanych z patronem miasta Św. Liboriuszem, którego święto obchodzone jest od 836 roku, kiedy to doczesne szczątki świętego zostały sprowadzone do Paderborn z francuskiego Le Mans. W ramach święta odbywają się nie tylko liczne nabożeństwa i imprezy kościelne, ale także kiermasze, koncerty i wiele imprez towarzyszących. Goście z Polski mieli okazję uczestniczyć w liturgii związanej z wystawieniem relikwii patrona miasta oraz w procesji odbywającej się po ulicach Paderborn. Przez cztery dni pobytu było wiele okazji do wspomnień oraz rozmów o dalszej współpracy. Wizyta ta miała dla obydwu miast szczególne znaczenie. Była to pierwsza wizyta obecnego Prezydenta Wojciecha Bakuna oraz pierwsza wizyta nowego zarządu przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Przemyśl Paderborn, które zostało kilka miesięcy temu na nowo reaktywowane. Była to więc świetna okazja do wzajemnego poznania się i rozmów o przyszłości działań na rzecz partnerstwa.
W ostatnim dniu przed powrotem do Polski złożono również kwiaty i zapalono symboliczne znicze na grobie Heidi Wernerus Neumann, która była jednym z głównych założycieli stowarzyszenia po stronie niemieckiej, radna w latach 1991-1994 w Paderborn. To ona była w roku 1992 roku jedną z inicjatorek nawiązania współpracy pomiędzy miastami Paderborn w Niemczech i Przemyślem. W 1997 roku Rada Miejska w Przemyślu nadała Heidi Wernerus-Neuman tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla.
Cała wizyta w Paderborn przebiegała jak zwykle w niezwykle miłej atmosferze. Członkowie niemieckiego stowarzyszenia odwiedzą w tym roku pod koniec sierpnia również Przemyśl. Miejmy nadzieję, że partnerstwo między Przemyślem i Paderborn będzie równie owocnie kontynuowane przez kolejne 25 lat.

By

Jubileusz 25-lecia partnerstwa Paderborn - Przemyśl

W dniach 16-18 czerwca 2018 obchodziliśmy w Przemyślu Jubileusz 25-lecia partnerstwa miast Paderborn i Przemyśla. Z tej okazji zorganizowanych zostało w mieście kilka imprez towarzyszących. Przemyśl odwiedzili również nasi Przyjaciele z Niemiec.

By

Życzenia z Paderborn

Dear Leszek,
thank you much for your warm greetings regarding chrismas event. I wish you, your family, and the members of the Society of Friends of Przemysl a merry and peaceful Christmas and happiness, success and, above all, health for the new year. I also express these wishes on behalf of the Society of Friends of Paderborn. For the Society of the Friends of Paderborn, a successful year comes to an end. In addition to several excellent events, in August we organized a ten-day trip through Poland with the stations Wroclaw, Warsaw, Krakow and Przemysl. Highlights in Przemysl were the meeting with members of the circle of friends in the fish restaurant Starzawa and in the restaurant Cuda Wianki.
Next year, we will celebrate the 25th anniversary of town twinning in Przemysl and Paderborn.
For 2018, I wish many encounters with friends from Przemysl to keep the partnership and friendship between 
the two cities alive.

Best regards
Karl-Ernst

By

Kolejna wizyta Gości z Paderborn w Przemyślu

Partnerstwo między Przemyślem i niemieckim Paderborn trwa już blisko 24 lata. Nie sposób zliczyć wszystkich wspólnych spotkań, zrealizowanych inicjatyw, zawartych znajomości i przyjaźni. W dniach 6-8 sierpnia miała miejsce kolejna wizyta grupy osób reprezentujących Towarzystwo Przyjaciół Paderborn-Przemyśl, która jest potwierdzeniem, że partnerstwo to nadal świetnie się rozwija.

Zarówno w Przemyślu, jak i w Paderborn od lat aktywnie działają stowarzyszenia skupiające sympatyków działających na rzecz utrzymywania wzajemnych kontaktów. W Paderborn jest to kierowane przez pana Karla Ernsta Neumana towarzystwo Freundeskreis Paderborn-Przemysl, a w naszym mieście działa Przemyskie Towarzystwo Przyjaciół Paderborn, którego prezesem jest Pan Leszek Krzywoń. Tym razem wizyta członków stowarzyszenia była krótka, ale program trzydniowego pobytu został zaplanowany bardzo intensywnie. W niedzielę, 6 sierpnia br., tuż po przyjeździe zorganizowano spotkanie z członkami przemyskiego towarzystwa oraz osobami współpracującymi. Na miejsce spotkania wybrano Gospodarstwo Rybackie w Starzawie koło Przemyśla. Pierwszy dzień, a właściwie pierwszy wieczór był okazją do rozmów, wspomnień oraz omówienia planów na przyszłość.
W drugim dniu pobytu Goście z Niemiec zostali przyjęci przez Prezydenta Miasta Przemyśla – Roberta Chomę oraz Sekretarza Miasta Dariusza Łapę w sali Urzędu Miejskiego.
W tym samym dniu zaplanowana została również wizyta w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym, które od wielu lat jest wspierane dzięki zaangażowaniu członków towarzystwa. Podczas krótkiej wizyty dyrektor ośrodka pani Beata Gumienny przedstawiła informacje o rozpoczętym remoncie oraz o planach przebudowy placówki. Nie mogło również zabraknąć zwiedzania najważniejszych zabytków naszego miasta. Podziemia przemyskie oraz podziemia katedry rzymsko-katolickiej zrobiły ogromne wrażenie. Większość członków stowarzyszenia przyjechała do Przemyśla już po raz kolejny, ale były również takie osoby, które po raz pierwszy zdecydowały się na odwiedzenie naszego miasta. Stąd też w planie zwiedzania uwzględniono przejazd kolejką turystyczną, tak aby Goście mogli zobaczyć Przemyśl także z trochę innej perspektywy. Tuż przed odjazdem dało się słyszeć głosy zachwytu po zwiedzeniu przemyskiego dworca kolejowego.
Przypomnijmy, że nawiązanie pierwszych kontaktów między obydwoma miastami miało miejsce w roku 1991, a formalna umowa o współpracy została podpisana w dniu 14 maja 1993 roku przez ówczesnego Prezydenta Miasta Przemyśla Mieczysława Napolskiego oraz Burmistrza Paderborn Wilhelma Lüke, który jest również Honorowym Obywatelem Przemyśla. Przez wszystkie te lata współpracy zrealizowano wiele inicjatyw na niwie kulturalnej, oświatowej i gospodarczej. Wymiana młodzieży od samego początku do dnia dzisiejszego systematycznie realizowana jest przez przemyskie szkoły i wszystko wskazuje na to, że współpraca ta będzie trwała i rozwijała się przez następne lata.

By

Wizyta Burmistrza Paderborn oraz zespołu CIMBASSO

W dniach od 26 do 28.08.2016 w Przemyślu gościły delegacje z miast partnerskich Przemyśla: m.in. burmistrz niemieckiego Paderborn –  pan Michael Dreier, Karl- Ernst Neuman – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Paderborn/Przemyśl oraz zespół muzyczny z Paderborn Blechbläser  CIMBASSO. Goście zwiedzili miasto, m.in. Starówkę oraz podziemia Urzędu Miejskiego i przemyskiej Katedry. Ponadto w programie wizyty znalazły się również:  zwiedzanie Fortu Borek, gdzie przywitał ich patrol Szwejkowski, wydając im przy tym przepustki do Twierdzy Przemyśl. Wizytowali również odnowiony kompleks hotelowy w Arłamowie i wzięli udział  w imprezach organizowanych z okazji Dnia Patrona. m.in. w koncercie na Zamku Kazimierzowskim pt. „Opera na wynos”. Zespół miał okazję także zaprezentować swój repertuar podczas Święta miasta. Nie mogło zabraknąć również spotkania z członkami Towarzystwa Przyjaciół Paderborn.

By

Wizyta Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomy w Paderborn

W trakcie wizyty, która odbyła się w w dniach 6-8 maja 2016, złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie Heidi Wernerus Neumann. Odbyło się również spotkanie z burmistrzem Dreierem, podczas którego młodzieżowy zespół z Paderborn wykonywał utwory klasyczne, ale i nie tylko. Głównym punktem wizyty był udział we wręczeniu prestiżowej nagrody poprzedniemu burmistrzowi miasta Paderborn H. Pausowi. Poza oficjalnymi wystąpieniami był również czas na rozmowy towarzyskie.

By

Wizyta Gości z Paderborn w sierpniu 2015

 

By

Msza Św. za duszę Heidi Wernerus-Neumann

8 marca br. (niedziela) o godz 15:00 w Kaplicy Ekumenicznego Domu Pomocy Społecznej w Prałkowcach odprawiona zostanie Msza św. za duszę Śp. Heidi Wernerus-Neumann. Msze św. odprawi ks. Stanisław Bartmiński, zaś modlitwę żałobną ks. Pastor Jerzy Markowski. Odbędzie się także Panachyda w obrządku greckokatolickim.

Przyjaciele Heidi i Karla

Zdjęcia: Antoni Prokopowicz

By

Jubileusz 20-lecia Towarzystwa Przyjaciół Paderborn-Przemyśl

W dniach od 27 do 28 września 2014  w Paderborn – naszym niemieckim mieście partnerskim odbywały się uroczystości jubileuszowe z okazji 20 –lecia istnienia niemieckiego Towarzystwa Przyjaciół Paderborn/Przemyśl. Była to okazja do podsumowania dotychczasowej działalności Towarzystwa i wspólnego spotkania się członków obydwu towarzystw przyjaźni z Paderborn i Przemyśla. Głównymi organizatorami uroczystości byli: Karl-Ernst Neumann – Prezes oraz członkowie Towarzystwa, którzy  udostępnili swoje domy jak miejsce zakwaterowania  dla członków Przemyskiego Towarzystwa Przyjaciół Paderborn oraz przygotowali program pobytu w Paderborn.

W niedzielę – 28.09.14 w Ratuszu w Paderborn, odbyły się oficjalne uroczystości, w których wziął udział Prezydent Miasta Przemyśla – R. Choma, Konsul Generalny RP w Kolonii – pan J. Sobczak oraz poseł do Parlamentu Europejskiego – E. Brok, który niegdyś poparł starania Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w uzyskaniu dofinansowania w Funduszu ISPA na rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków w Przemyślu.

Podczas wspólnego spotkania wszyscy podkreślali wagę i znaczenie dobrych stosunków polsko-niemieckich dla rozwoju obecnej i przyszłej Europy. W trakcie uroczystości Prezydent Miasta Przemyśla – p. R. Choma spotkał się z trzema  burmistrzami  Paderborn: obecnym,  nowo wybranym burmistrzem Paderborn – p. Michaelem Dreier, p. Heinzem Pausem – byłym burmistrzem Paderborn oraz p. Wilhelmem Lüke  – Honorowym Obywatelem Miasta Przemyśla, który sprawował funkcję burmistrza od początku istnienia kontaktów i podpisywał umowę o współpracy partnerskiej między Przemyślem i Paderborn.

Delegacja z Przemyśla złożyła również kwiaty i zapaliła znicze na grobie założycielki Towarzystwa i Honorowej Obywatelki Przemyśla – śp. Heidi Wernerus – Neumann.

By

Prezydent spotkał się mieszkańcami partnerskiego Miasta Paderborn

W środę 2 października br. w sali narad Urzędu Miejskiego w Przemyślu, Robert Choma Prezydent Miasta spotkał się z 18 osobową grupą turystyczną, mieszkańcami naszego partnerskiego Miasta Paderborn w Niemczech. Turyści z Niemiec byli już między innymi we Lwowie, a ponadto zwiedzą najatrakcyjniejsze miejsca w Przemyślu i okolicach. W programie objazdowej wycieczki znalazły się również Kraków, Wrocław i Jelenia Góra. Grupie przewodniczy Karl Ernst Neuman. Goście pytali Prezydenta o kwestie związane z przygranicznym położeniem Miasta.

By

Dwudziestolecie przyjaźni z Paderborn po raz drugi

 W miniony weekend w Paderborn, niemieckim mieście partnerskim, niemal stuosobowa grupa z Przemyśla świętowała Jubileusz 20-lecia podpisania umowy partnerskiej między Przemyślem a Paderborn. Wizyta miała miejsce podczas finału corocznej największej imprezy Święta Liboriusza. Miasto reprezentowała kilkuosobowa delegacja oficjalna z Prezydentem Przemyśla Robertem Chomą, Przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Bartmińskim oraz radnymi Robertem Balem, Jerzym Golcem, Jerzym Krużelem i Januszem Zapotockim. Podczas oficjalnego spotkania w ratuszu, którego gospodarzem był Burmistrz Heinz Paus obecni byli m.in. Przewodniczący Kręgu Przyjaciół Paderborn/Przemyśl Karl-Ernst Neumann, Polski Konsul z Kolonii Jakub Wawrzyniak, były Burmistrz Wilhelm Lüke, który dwadzieścia lat temu podpisywał umowę o współpracy między naszymi miastami a także wielu przyjaciół i sympatyków, którzy przez minione dwudziestolecie budowali partnerstwo. Prezydent Przemyśla oraz przewodniczący Rady Miejskiej zostali zaproszeni do złożenia swoich podpisów w Złotej Księdze Miasta Paderborn. Kontynuując zaprezentowany w czerwcu w Przemyślu wątek wielokulturowości Paderborn, podczas uroczystości w ratuszu wystąpił chór utworzony w ramach projektu „KlangCult” i zaśpiewał kilka piosenek w językach: chińskim, greckim, włoskim, niemieckim i polskim. (więcej…)

By

Jubileusz 20-lecia współpracy Przemyśl - Paderborn. Dwa dni zabawy na przemyskim Rynku

Dwa dni (15 – 16 czerwca) na przemyskim Rynku Starego Miasta trwała zabawa, która uświetniła obchody 20 – lecia współpracy Przemyśl – Paderborn. Niemieccy partnerzy przywieźli ze sobą i zaprezentowali nie tylko doskonała kuchnię, zespoły i tancerzy, ale także wielokulturowość swojego miasta. Jubileusz był też okazją do uhonorowania osób najbardziej zasłużonych dla polsko niemieckich kontaktów partnerskich.

Zanim na dobre zaczęły się występy na scenie ustawionej w przemyskim Rynku, władze samorządowe naszego Miasta oraz Paderborn wzięły udział w wydarzeniach przypominających działalność Heidi Wernerus – Neumann. W grudniu 2012 roku Rada Miejska w Przemyślu postanowiła nadać ulicy odchodzącej od Ronda Paderborn imię tej wspaniałej, zmarłej w ubiegłym roku przyjaciółki Przemyśl. W sobotnie przedpołudnie (15 czerwca) tablicę z Jej imieniem odsłonili wspólnie: Jej mąż Karl Ernst Neumann, Burmistrz Paderborn Heinz Paus, Prezydent Robert Choma oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Bartmiński. Kolejną okazją do wspomnień o Heidi Wernerus-Neumann było spotkanie w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym działający przy Wybrzeżu Ojca Świętego Jana Pawła II. Tę placówkę miała pod szczególną opieką. wspierając ją na różne sposoby od początku współpracy partnerskiej miast. Podziękowaniem za tę opiekę było nadanie imienia Heidi Wernerus – Neumann integracyjnemu placowi zabaw, który powstał na terenie Ośrodka, a który służyć będzie nie tylko jego wychowankom, ale także dzieciom z pobliskich przedszkoli i osiedla.

W sobotę Burmistrz Heinz Paus był gospodarzem otwarcia wystawy „Paderborn – wielowątkowe oblicze miasta”, którą można zobaczyć w Piwnicy Artystycznej pod Niedźwiadkiem. Wkrótce potem, wspólnie z Prezydentem Miasta Przemyśla Robertem Chomą oficjalnie otworzył blok imprez na przemyskim Rynku. Przemyślanie mogli więc zobaczyć polskie i niemieckie zespoły taneczne (Tanzbau, grupa taneczna Uniwersytetu Paderborn, Formacja Taneczna A-Z, Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl”) solistów (Thomas Löper), a na Rynku widzów zabawiał także Teatr uliczny Kroft i francuska karykaturzystka Floh.

Wieczór zakończył występ zespołu Cheap Dirt, czyli cover australijskiej grupy AC/DC. Przez obydwa popołudnia uczestnicy zabawy mogli spróbować specjałów kuchni niemieckiej i polskiej, a także kuchni tureckiej i indyjskiej.
(więcej…)

By

Wielki Jubileusz 20 lat współpracy Przemyśla z Paderborn. 14 – 16 czerwca 2013

W piątek 14 czerwca 2013 w Przemyślu rozpoczęły się uroczystości dla uczczenia 20 lat współpracy partnerskiej Miast Paderborn w Niemczech oraz Przemyśla. Prezydent powitał przybyłych gości z Niemiec podczas spotkania w sali obrad przemyskiego ratusza i zaprosił do aktywnego uczestnictwa w święcie. W spotkaniu udział wzięli również myśliwi z Polski i Stanów Zjednoczonych, którzy zaprosili wszystkich do udziału w niedzielnej Gali Myśliwskiej. (więcej…)

By

Wystawa „PaderArt”

 W dniu 18 maja 2012  Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma uroczyście otworzył jedną z wystaw Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny Czworokąt 2012 pn. „PaderArt”, prezentującą twórczość 15 artystów z Paderborn.

W uroczystości wzięło udział kilku artystów z naszego niemieckiego miasta partnerskiego: Christina Strunz, Christine Steuernagel, Maria Modlmayr i Juan Zamalea oraz Manfred Schlaffer – przedstawiciel Wydziału Kultury UM w Paderborn. Prace swoje i twórców wraz z biografiami zaprezentował Wolfgang Brenner – kurator wystawy z Paderborn. Wystawę będzie można oglądać do 4 czerwca br. w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.

Jest to już kolejna inicjatywa w ramach partnerstwa między naszymi miastami. O tym jak ważna i owocna jest współpraca między Przemyślem a Paderborn został również poinformowany Jerzy Buzek – były premier RP w latach 1997 – 2001 oraz do niedawna Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, z którym spotkał się Karl-Ernst Neumann – Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Paderborn/ Przemyśl. W dniu 5 maja br. Jerzy Buzek odebrał w Paderborn europejską nagrodę „EMIL” (Europäischer Meilenstein für Innovation und Leistung), przyznaną za szczególne zasługi na rzecz przyjaźni polsko-niemieckiej oraz integrację Polski w UE. Podczas wręczania nagrody w Zamku Neuhaus w Paderborn Buzek m.in. powiedział: „jestem głęboko zaszczycony, że mogłem odebrać dziś europejską nagrodę EMIL w Paderborn – partnerskim mieście Przemyśla”.  Jerzy Buzek przebywał w Paderborn na zaproszenie długoletniego eurodeputowanego pana Elmara Brok (CDU), który w swoim czasie poparł wniosek przemyskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w EU  dotyczący modernizacji oczyszczalni ścieków w Przemyślu.

Natomiast w Zamku w Krasiczynie, 19 maja br. dokonano uroczystego otwarcia wystawy głównej Triennale. Zebranych w imieniu ARP z Warszawy – właściciela Zamku powitał p. Bartłomiej Cielecki oraz Janusz Cywicki – Dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu, którzy byli głównymi organizatorami wystawy. Podczas otwarcia p. Jan Bartmiński – Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu przypomniał moment tworzenia tej prestiżowej imprezy jaką jest „Srebrny Czworokąt”. Natomiast p. Henryka Kaszycka-Paniw – Sekretarz Miasta wręczyła jednemu z laureatów Triennale – p. Volodymyrowi Stetsule Nagrodę Prezydenta Miasta Przemyśla.

By

Dar przyjaciół z Paderborn już w Przemyślu

 W dniach 16 – 17 lipca br. gościmy w Przemyślu delegację z partnerskiego miasta Paderborn. Po raz kolejny nasi przyjaciele z Niemiec postanowili wspomóc przemyski Szpital Wojewódzki, przekazując placówce 2 karetki, używane do tej pory przez oddział ratowniczy Straży Pożarnej Paderborn. Przypomnijmy, że to nie pierwszy tego typu gest i pomoc: karetki z Paderborn dotarły do nas już w 1994 roku, a następnie w 2005 roku.

W składzie niemieckiej delegacji znaleźli się: Dietrich Honervogt – Zastępca Burmistrza Paderborn, Ralf Schmitz –szef Straży Pożarnej,  Karl-Ernst Neumann – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Paderborn/Przemyśl, Gerhard Schulze – Towarzystwo Przyjaciół Paderborn/Przemyśl oraz Joachim Lohmann – Towarzystwo Przyjaciół Paderborn/Przemyśl.

Z naszymi gośćmi spotkaliśmy się dzisiaj (16 lipca) przed Urzędem Miejskim, gdzie nastąpiło symboliczne przekazanie karetek, a delegację niemiecką przywitał Prezydent Miasta Robert Choma, a także Zastępca Dyrektora Szpitala Krzysztofem Popławskim. Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala oraz załoga Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przyjęła delegację z Paderborn przed siedzibą SOR, gdzie oficjalnie już karetki zostały zaprezentowane i przekazane przemyskim ratownikom. W imieniu załogi Szpitala za wspaniały dar podziękował Dyrektor Janusz Hamryszczak.

W programie wizyty gości znajduje się także krótkie zwiedzanie miasta, udział w otwarciu wystawy fotografii Adama Głaczyńskiego pt. „Kolor Indii – barwy ulicy” (Piwnica Artystyczna pod Niedźwiadkiem, godz. 18.30). Następnego dnia nasi goście będą mieli okazję złożyć wizytę przemyskiej Straży Pożarnej i Centrum Powiadamiania Ratunkowego, a następnie zapoznają się z największymi zrealizowanymi, bądź jeszcze prowadzonymi inwestycjami w naszym mieście.

By

Najlepsza lekcja języków obcych

 W dniach 27.09.- 4.10.2012r. odbyło się dziesiąte jubileuszowe spotkanie młodzieży  z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu i z Gimnazjum Schloß  Neuhaus w Paderborn. W wymianie wzięło udział 11 uczniów z Polski oraz 11 uczniów z Niemiec. Opiekę nad młodzieżą niemiecką sprawowali nauczyciele: Martina Danne i Andreas Schell.  W tych dniach gościliśmy również grupę węgierską z Dobo Istvan Gimnazium w Egerze. Grupa liczyła 15 uczniów. W spotkaniu udział wzięła dyrektor gimnazjum, Csontosne Mesaros Katalin oraz nauczycielka Zagyvane Szucs Ida.

Goście z Paderborn zwiedzili zabytki Starego Miasta, Muzeum Historii Miasta Przemyśla,  podziwiali panoramę Przemyśla z Kopca Tatarskiego, wzięli udział w  spotkaniu integracyjnym w klubie „Imperium”. W ramach programu zorganizowano wycieczki regionalne do Żurawicy, Bolestraszyc i Krasiczyna. Grupa uczestniczyła także w  warsztatach integracyjnych i projektach językowych. Uczniowie polscy i niemieccy realizowali przygotowany przez nauczycieli partnerskich szkół program, który jest integralną częścią europejskiego projektu „GSN GOES EUROPE”, obejmującego szkoły w Polsce, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, na Węgrzech i w Rosji.

By

Udział reprezentacji Przemyśla w 66 Biegu Wielkanocnym w Paderborn

W dniu 7 kwietnia 2012 r. w Wielką Sobotę w Paderborn w naszym niemieckim mieście partnerskim odbył się 66. Bieg Wielkanocny, który należy do najbardziej prestiżowych i do najstarszych ulicznych imprez biegowych w Niemczech. W tegorocznej edycji Biegu wzięło udział ok. 9 000 zawodników z całego świata. Wśród nich znajdowała się również 4 – os. reprezentacja miasta Przemyśla, startująca w półmaratonie – panowie: Krzysztof Popławski, Janusz Janzer, Grzegorz Praczyński oraz Robert Preisner, który uzyskał najlepszy czas spośród uczestników z Przemyśla – ogółem w Biegu 35 miejsce, a w swojej kategorii wiekowej – 6 miejsce.
Pozostali zawodnicy uzyskali także dobre wyniki w swoich kategoriach wiekowych. Uczestnikami z Przemyśla zajęli się przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Paderborn/ Przemyśl, a szczególnie jego Prezes – Karl-Ernst Neumann oraz Joanna Madej – członek Towarzystwa, którzy mocno dopingowali naszych sportowców. Natomiast Urząd Miejski w Paderborn sfinansował im pobyt. Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z imprezy.

By

Dzieci z Paderborn dla dzieci z Przemyśla

Z inicjatywy Sabine Odebrecht – dyrektora Miejskiego Przedszkola Nesthausen w partnerskim Paderborn przy dużym zaangażowaniu dzieci i rodziców w dniu 21 grudnia ubiegłego roku został zorganizowany jarmark bożonarodzeniowy na rzecz Ośrodka Rehabilitacyjno–Edukacyjno-Wychowawczego PSOUU, Koło w Przemyślu.

Dzieci wraz z rodzicami własnoręcznie przygotowały różnego rodzaju przedmioty, ozdoby świąteczne i kartki, a także drobne słodycze, które były sprzedawane podczas jarmarku.

W organizację tego przedsięwzięcia włączyli się również przedstawiciele niemieckiego Towarzystwa Przyjaciół Paderborn/Przemyśl.
Akcja przeszła najśmielsze oczekiwania i podczas imprezy zebrano kwotę 1236,89 €. W dniu 09 lutego 2012 r. w Przedszkolu Nesthausen odbyło się oficjalne przekazanie symbolicznego czeku opiewającego na tę kwotę na ręce Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Paderborn/Przemyśl – Karla-Ernsta Neumanna, który przekazał zebrane pieniądze na konto Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Przemyślu.

Dziękujemy za tę piękną i cenną inicjatywę oraz za serce i życzliwość.

By

Kamień upamiętniający zmarłych Polaków na cmentarzu w Paderborn

 Burmistrz Miasta Paderborn, Heinz Paus i Przewodniczący Towarzystwa Przyjaźni Paderborn/Przemyśl, Karl-Ernst Neumann, złożyli wieniec przy kamieniu „Pamięci zmarłych Polaków” na cmentarzu w Senne (Paderborn), gdzie pochowani są obywatele różnych narodowości, w tym również wielu Polaków. W większości są to mogiły, które zostały przeniesione z cmentarzy z powiatu Detmold. W Senne znajduje się 208 polskich nagrobków, w tym 77 nagrobków dziecięcych.

Kamień upamiętniający Polaków został odsłonięty w tym roku. Jego postawienie zaproponował w 2010 r. podczas dnia Wszystkich Świętych  Burmistrz Heinz Paus, kiedy to wraz z Konsulem Honorowym Polski, dr. Piotrem Piotrowskim i zmarłą niedawno Przewodniczącą Towarzystwa Przyjaźni Paderborn/Przemyśl Heidi Wernerus-Neumann, złożyli hołd zmarłym w okresach wojennych Polakom pochowanym na tym cmentarzu. Wcześniej w taki sposób zostali upamiętnieni obywatele Francji i Rosji.

By

Kiermasz bożonarodzeniowy w Paderborn

 Dzieci z Miejskiego Przedszkola Nesthausen w Elsen w partnerskim Paderborn czas Adwentu przed Świętami Bożego Narodzenia spędzają nad szczególnym projektem pod hasłem: „Wspólne dzielenie się – to obdarowywanie się radością”.

W dniu 21 grudnia br. z inicjatywy p. Sabine Odebrecht – dyrektora placówki przy dużym zaangażowaniu rodziców i ich dzieci zostanie zorganizowany kiermasz bożonarodzeniowy, z którego dochód zostanie przeznaczony na rzecz Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego PSOUU, Koło w Przemyślu. Obecnie dzieci wraz z rodzicami własnoręcznie przygotowują różnego rodzaju przedmioty, ozdoby świąteczne i kartki, które będą sprzedawane podczas kiermaszu, w organizację którego włączą się również przedstawiciele niemieckiego Towarzystwa Przyjaciół Paderborn/Przemyśl.
W naszym codziennym życiu często zapominamy o tym, co jest dla każdego z nas naprawdę ważne, a dzieląc się z innymi sami zostajemy obdarowani.

Dziękujemy za tę piękną i cenną inicjatywę oraz za serce i życzliwość. Życzymy udanego przebiegu imprezy oraz wielu darczyńców podczas kiermaszu,  a także dużo radości i miłości z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz błogosławieństwa Bożej Dzieciny.

By

Uroczyste nadanie imienia Ronda Paderborn

Z udziałem władz samorządowych Paderborn i Przemyśla w sobotę 1 października br. odbyło się uroczyste nadanie imienia Ronda Paderborn przy ul. Lwowskiej w Przemyślu. W wydarzeniu tym udział wzięli mieszkańcy, członkowie Towarzystwa Przyjaźni Przemyśl/Paderborn z obu tych miast oraz Radni Rady Miejskiej i zaproszeni goście. Odsłonięcia tablicy dokonali wspólnie Heinz Paus Burmistrz Paderborn, Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla oraz Karl Ernst Neumann Prezes Towarzystwa Przyjaciół Paderborn/Przemyśl. Podczas oficjalnego spotkania Prezydent poinformował Burmistrza Paderborn oraz gości z Niemiec o pomyśle nazwania jednej z ulic imieniem Honorowej Obywatelki Miasta Przemyśla Heidi Wernerus-Neumann.
W imieniu społeczności Partnerskiego Miasta za gest nadania rondu imienia Paderborn podziękował Heinz Paus. Dodał, iż jest to ważny symbol w budowaniu przyjaźni pomiędzy naszymi Miastami. Zapewnił, iż będzie ona kontynuowana i rozwijana o kolejne obszary.
Podczas międzynarodowej biesiady na przemyskim Rynku miał miejsce jeszcze jeden znaczący fakt. Na okręgu okalającym różę wiatrów została wmurowana tablica pokazująca kierunek i odległość z Przemyśla do Paderborn. Podczas odsłonięcia Prezydent poinformował, iż z czasem przybędzie tabliczek, które będą wskazywały kierunki i dystanse do wszystkich partnerskich miast.


Wspólne biesiadowanie sprzyjało wzajemnemu poznawaniu kultur, a także gastronomii i wyrobów regionalnych. Na stoiskach mieszkańcy mogli poznać typowe potrawy serwowane w Paderborn. Na scenie zagrały zespoły z Przemyśla i Paderborn. Jako Pierwszy zaprezentował się zespół PORT PRZEMYŚL, później zagrał zespół RENÉ MADRID Y SUS AMIGOS, grający muzykę inspirowaną rytmami latynoskimi. Na zakończenie zagrała LUBELSKA FEDERACJA BARDÓW.

By

Pożegnanie Heidi Wernerus-Neumann

W dniu 2 września 2011 roku odbyły się w Paderborn pożegnalne uroczystości związane z niespodziewaną śmiercią Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla i naszego wielkiego Przyjaciela Pani Heidi Wernerus-Neumann. Z Przemyśla wyruszyła ponad 20-osobowa delegacja, której przewodniczyli Prezydent Miasta – Pan Robert Choma i Przewodniczący Rady Miejskiej – Pan Jan Bartmiński. W składzie delegacji znaleźli się również radny Pan Jerzy Golec, przedstawiciele Spółek Miejskich, Straży Miejskiej, Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”, muzycy oraz bliscy przyjaciele Pani Heidi.
Podczas uroczystego nabożeństwa w wypełnionym po brzegi kościele Abdinghof pożegnalną mowę wygłosił Burmistrz Miasta Paderborn, Pan Heinz Paus, podkreślając ogromny wkład Pani Heidi w rozwój partnerstwa z Przemyślem oraz jej zaangażowanie w poprawę stosunków polsko-niemieckich. Prezydent Miasta Przemyśla, Pan Robert Choma żegnając Honorowego Obywatela Miasta powiedział, że Heidi była przede wszystkim wspaniałym człowiekiem i bardzo bliskim i oddanym przyjacielem naszego miasta i wszystkich jego mieszkańców, na którego zawsze można było liczyć. Prezydent dziękował rodzinie i mężowi oraz burmistrzom Paderborn za wsparcie i pomoc, które okazywali Heidi. Zapewnił, że Przemyśl nigdy o niej nie zapomni, zapoczątkowane przez Nią dzieło będzie kontynuowane. Na trumnie Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla złożył flagę Przemyśla i garść ziemi z polskiego miasta, które Heidi tak ukochała.
Kilka dni później Pan Karl-Ernst Neumann w rozmowie telefonicznej z Prezydentem Miasta Przemyśla podziękował za obecność Polaków w uroczystościach pogrzebowych swojej żony oraz za jedność i wsparcie w tych trudnych chwilach. Dziękował również za wzruszające i bardzo serdeczne słowa, piękną oprawę muzyczną, poczty sztandarowe, flagi Polski i Przemyśla, za liczny udział polskiej delegacji w ostatnim pożegnaniu Heidi, który był nie tylko potwierdzeniem przyjaźni, ale też wielkiego szacunku i sympatii, jaką Ją darzyli Przemyślanie. Pan Neumann zadeklarował, że przez następne dwa lata będzie sprawował funkcję przewodniczącego Towarzystwa Przyjaźni Paderborn-Przemyśl. Zastępcą jego będzie Pan Oliver Boraucke z Urzędu Miejskiego w Paderborn, który od początku partnerstwa towarzyszy polsko-niemieckiej współpracy. Dodał, iż przyszłością towarzystwa jest rozwijanie współpracy poprzez organizację wydarzeń z zaangażowaniem ludzi młodych oraz wychodzenie naprzeciw zapotrzebowaniu i oczekiwaniom mieszkańców obydwu miast.
Już niebawem bo 29 września br. przyjedzie do Przemyśla na oficjalne otwarcie Ronda Paderborn delegacja z partnerskiego miasta oraz zorganizowana przez Heidi grupa turystyczna. Wypełniając wolę Heidi Wernerus Neumann – małżonek – Karl Erst Neumann jako Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Przemyśl Paderborn przekaże również czek na rzecz rehabilitacji dzieci potrzebujących. Od wielu lat z ogromnym zaangażowaniem Heidi wspierała działalność Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Przemyślu.
Po śmierci Heidi Wernerus-Neumann w nekrologu napisano: ”W życiu ważne są ślady, jakie po sobie zostawiamy. Walczyłaś na rzecz dobra, podarowałaś nam swoje serce i swój uśmiech, zawsze pozostaniesz z nami”. Na dole dopisano: „Zamiast kwiatów i wieńców prosimy o datki na rzecz Ośrodka dla osób niepełnosprawnych w Przemyślu z dopiskiem na przelewie: ‘Czyny zamiast słów’ ” Zgodnie z wolą Heidi… i jakże w Jej stylu…

By

Mali artyści z Paderborn zatańczyli dla niepełnosprawnych dzieci z Przemyśla

Już po raz kolejny grupa dzieci i młodzieży „Heidekids” w wieku 4 – 15 lat z Paderborn w dniach 22 i 23 stycznia 2011 r. zatańczyła zimową bajkę, w tym roku pod hasłem: ”Ile kolorów ma świat”. Inscenizacja bajki odbyła się w Centrum „Bonifatius-Förderzentrum” w naszym niemieckim mieście partnerskim.
Jak zawsze nad umiejętnościami młodych tancerzy oraz choreografią czuwała p. Margot Temme i jej cała rodzina, która społecznie pracuje z dziećmi, przygotowuje dekoracje oraz zajmuje się oświetleniem podczas występów. Nie sposób też nie wspomnieć o zaangażowanych rodzicach dzieci, którzy aktywnie włączają się w organizację przedstawień teatralnych swoich pociech.


W tym roku podczas przedstawienia, na rzecz dzieci z Przemyśla udało się zebrać w sumie 905 €, w tym część kwoty przekazało Biuro Podróży ”Jawa-Reisen”. Pieniądze zostały przelane już na konto Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym przy Wyb. Jana Pawła II w Przemyślu, które od kilkunastu lat jest stale wspierane przez naszych niemieckich przyjaciół.
Oczywiście tego rodzaju przedsięwzięcie nie odbyłoby się bez zaangażowania Heidi Wernerus-Neumann, Przewodniczącej Towarzystwa Przyjaciół Paderborn/Przemyśl oraz jego członków. W przeciągu kilku lat podczas „tanecznych akcji” zebrali niemałe środki finansowe na rzecz Ośrodka. I tak w 2007 r. było to 910 €, w 2009 – 1240 € i w 2010 – 1005 €
Szczególne podziękowania należą się przede wszystkim występującym dzieciom za ich zaangażowanie i poświęcenie oraz rodzinie Temme, która zajmuje się organizacją przedstawień.

By

Towarzystwo Przyjaciół Paderborn/ Przemyśl obchodzi w Paderborn Święto Niepodległości Polski

Jak co roku, tradycyjnie Towarzystwo Przyjaźni Paderborn/Przemyśl świętuje u siebie Dzień Niepodległości Polski. W tym roku uroczystość z tej okazji odbyła się w dniu 06 listopada br. a członkowie, sympatycy Towarzystwa oraz zaproszeni goście spotkali się w Restauracji „Zu den Fischteichen”, aby świętować nasze polskie święto narodowe. Zebranych gości powitała Heidi Wernerus-Neumann – Prezes Towarzystwa i Honorowa Obywatelka Miasta Przemyśla i przekazała słowa pozdrowienia oraz życzenia od Roberta Chomy Prezydenta Miasta Przemyśla. Podczas spotkania podano gościom typową polską potrawę – pieczoną gęś, a w trakcie spotkania śpiewano polskie piosenki. W programie nie zabrakło również wykładu nt historii Polski i naszych zwyczajów. W spotkaniu wzięło udział ok. 110 osób m.in. Heinz Paus – Burmistrz Miasta Paderborn.
Przy tej okazji w niemieckiej lokalnej gazecie „Paderborn Am Sonntag” ukazał artykuł nt współpracy między Paderborn i Przemyślem.