By

Msza Św. za duszę Heidi Wernerus-Neumann

8 marca br. (niedziela) o godz 15:00 w Kaplicy Ekumenicznego Domu Pomocy Społecznej w Prałkowcach odprawiona zostanie Msza św. za duszę Śp. Heidi Wernerus-Neumann. Msze św. odprawi ks. Stanisław Bartmiński, zaś modlitwę żałobną ks. Pastor Jerzy Markowski. Odbędzie się także Panachyda w obrządku greckokatolickim.

Przyjaciele Heidi i Karla

Zdjęcia: Antoni Prokopowicz

By

Jubileusz 20-lecia Towarzystwa Przyjaciół Paderborn-Przemyśl

W dniach od 27 do 28 września 2014  w Paderborn – naszym niemieckim mieście partnerskim odbywały się uroczystości jubileuszowe z okazji 20 –lecia istnienia niemieckiego Towarzystwa Przyjaciół Paderborn/Przemyśl. Była to okazja do podsumowania dotychczasowej działalności Towarzystwa i wspólnego spotkania się członków obydwu towarzystw przyjaźni z Paderborn i Przemyśla. Głównymi organizatorami uroczystości byli: Karl-Ernst Neumann – Prezes oraz członkowie Towarzystwa, którzy  udostępnili swoje domy jak miejsce zakwaterowania  dla członków Przemyskiego Towarzystwa Przyjaciół Paderborn oraz przygotowali program pobytu w Paderborn.

W niedzielę – 28.09.14 w Ratuszu w Paderborn, odbyły się oficjalne uroczystości, w których wziął udział Prezydent Miasta Przemyśla – R. Choma, Konsul Generalny RP w Kolonii – pan J. Sobczak oraz poseł do Parlamentu Europejskiego – E. Brok, który niegdyś poparł starania Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w uzyskaniu dofinansowania w Funduszu ISPA na rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków w Przemyślu.

Podczas wspólnego spotkania wszyscy podkreślali wagę i znaczenie dobrych stosunków polsko-niemieckich dla rozwoju obecnej i przyszłej Europy. W trakcie uroczystości Prezydent Miasta Przemyśla – p. R. Choma spotkał się z trzema  burmistrzami  Paderborn: obecnym,  nowo wybranym burmistrzem Paderborn – p. Michaelem Dreier, p. Heinzem Pausem – byłym burmistrzem Paderborn oraz p. Wilhelmem Lüke  – Honorowym Obywatelem Miasta Przemyśla, który sprawował funkcję burmistrza od początku istnienia kontaktów i podpisywał umowę o współpracy partnerskiej między Przemyślem i Paderborn.

Delegacja z Przemyśla złożyła również kwiaty i zapaliła znicze na grobie założycielki Towarzystwa i Honorowej Obywatelki Przemyśla – śp. Heidi Wernerus – Neumann.

By

Prezydent spotkał się mieszkańcami partnerskiego Miasta Paderborn

W środę 2 października br. w sali narad Urzędu Miejskiego w Przemyślu, Robert Choma Prezydent Miasta spotkał się z 18 osobową grupą turystyczną, mieszkańcami naszego partnerskiego Miasta Paderborn w Niemczech. Turyści z Niemiec byli już między innymi we Lwowie, a ponadto zwiedzą najatrakcyjniejsze miejsca w Przemyślu i okolicach. W programie objazdowej wycieczki znalazły się również Kraków, Wrocław i Jelenia Góra. Grupie przewodniczy Karl Ernst Neuman. Goście pytali Prezydenta o kwestie związane z przygranicznym położeniem Miasta.

By

Dwudziestolecie przyjaźni z Paderborn po raz drugi

 W miniony weekend w Paderborn, niemieckim mieście partnerskim, niemal stuosobowa grupa z Przemyśla świętowała Jubileusz 20-lecia podpisania umowy partnerskiej między Przemyślem a Paderborn. Wizyta miała miejsce podczas finału corocznej największej imprezy Święta Liboriusza. Miasto reprezentowała kilkuosobowa delegacja oficjalna z Prezydentem Przemyśla Robertem Chomą, Przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Bartmińskim oraz radnymi Robertem Balem, Jerzym Golcem, Jerzym Krużelem i Januszem Zapotockim. Podczas oficjalnego spotkania w ratuszu, którego gospodarzem był Burmistrz Heinz Paus obecni byli m.in. Przewodniczący Kręgu Przyjaciół Paderborn/Przemyśl Karl-Ernst Neumann, Polski Konsul z Kolonii Jakub Wawrzyniak, były Burmistrz Wilhelm Lüke, który dwadzieścia lat temu podpisywał umowę o współpracy między naszymi miastami a także wielu przyjaciół i sympatyków, którzy przez minione dwudziestolecie budowali partnerstwo. Prezydent Przemyśla oraz przewodniczący Rady Miejskiej zostali zaproszeni do złożenia swoich podpisów w Złotej Księdze Miasta Paderborn. Kontynuując zaprezentowany w czerwcu w Przemyślu wątek wielokulturowości Paderborn, podczas uroczystości w ratuszu wystąpił chór utworzony w ramach projektu „KlangCult” i zaśpiewał kilka piosenek w językach: chińskim, greckim, włoskim, niemieckim i polskim. (więcej…)

By

Jubileusz 20-lecia współpracy Przemyśl - Paderborn. Dwa dni zabawy na przemyskim Rynku

Dwa dni (15 – 16 czerwca) na przemyskim Rynku Starego Miasta trwała zabawa, która uświetniła obchody 20 – lecia współpracy Przemyśl – Paderborn. Niemieccy partnerzy przywieźli ze sobą i zaprezentowali nie tylko doskonała kuchnię, zespoły i tancerzy, ale także wielokulturowość swojego miasta. Jubileusz był też okazją do uhonorowania osób najbardziej zasłużonych dla polsko niemieckich kontaktów partnerskich.

Zanim na dobre zaczęły się występy na scenie ustawionej w przemyskim Rynku, władze samorządowe naszego Miasta oraz Paderborn wzięły udział w wydarzeniach przypominających działalność Heidi Wernerus – Neumann. W grudniu 2012 roku Rada Miejska w Przemyślu postanowiła nadać ulicy odchodzącej od Ronda Paderborn imię tej wspaniałej, zmarłej w ubiegłym roku przyjaciółki Przemyśl. W sobotnie przedpołudnie (15 czerwca) tablicę z Jej imieniem odsłonili wspólnie: Jej mąż Karl Ernst Neumann, Burmistrz Paderborn Heinz Paus, Prezydent Robert Choma oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Bartmiński. Kolejną okazją do wspomnień o Heidi Wernerus-Neumann było spotkanie w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym działający przy Wybrzeżu Ojca Świętego Jana Pawła II. Tę placówkę miała pod szczególną opieką. wspierając ją na różne sposoby od początku współpracy partnerskiej miast. Podziękowaniem za tę opiekę było nadanie imienia Heidi Wernerus – Neumann integracyjnemu placowi zabaw, który powstał na terenie Ośrodka, a który służyć będzie nie tylko jego wychowankom, ale także dzieciom z pobliskich przedszkoli i osiedla.

W sobotę Burmistrz Heinz Paus był gospodarzem otwarcia wystawy „Paderborn – wielowątkowe oblicze miasta”, którą można zobaczyć w Piwnicy Artystycznej pod Niedźwiadkiem. Wkrótce potem, wspólnie z Prezydentem Miasta Przemyśla Robertem Chomą oficjalnie otworzył blok imprez na przemyskim Rynku. Przemyślanie mogli więc zobaczyć polskie i niemieckie zespoły taneczne (Tanzbau, grupa taneczna Uniwersytetu Paderborn, Formacja Taneczna A-Z, Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl”) solistów (Thomas Löper), a na Rynku widzów zabawiał także Teatr uliczny Kroft i francuska karykaturzystka Floh.

Wieczór zakończył występ zespołu Cheap Dirt, czyli cover australijskiej grupy AC/DC. Przez obydwa popołudnia uczestnicy zabawy mogli spróbować specjałów kuchni niemieckiej i polskiej, a także kuchni tureckiej i indyjskiej.
(więcej…)

By

Wielki Jubileusz 20 lat współpracy Przemyśla z Paderborn. 14 – 16 czerwca 2013

W piątek 14 czerwca 2013 w Przemyślu rozpoczęły się uroczystości dla uczczenia 20 lat współpracy partnerskiej Miast Paderborn w Niemczech oraz Przemyśla. Prezydent powitał przybyłych gości z Niemiec podczas spotkania w sali obrad przemyskiego ratusza i zaprosił do aktywnego uczestnictwa w święcie. W spotkaniu udział wzięli również myśliwi z Polski i Stanów Zjednoczonych, którzy zaprosili wszystkich do udziału w niedzielnej Gali Myśliwskiej. (więcej…)

By

Wystawa „PaderArt”

 W dniu 18 maja 2012  Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma uroczyście otworzył jedną z wystaw Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny Czworokąt 2012 pn. „PaderArt”, prezentującą twórczość 15 artystów z Paderborn.

W uroczystości wzięło udział kilku artystów z naszego niemieckiego miasta partnerskiego: Christina Strunz, Christine Steuernagel, Maria Modlmayr i Juan Zamalea oraz Manfred Schlaffer – przedstawiciel Wydziału Kultury UM w Paderborn. Prace swoje i twórców wraz z biografiami zaprezentował Wolfgang Brenner – kurator wystawy z Paderborn. Wystawę będzie można oglądać do 4 czerwca br. w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.

Jest to już kolejna inicjatywa w ramach partnerstwa między naszymi miastami. O tym jak ważna i owocna jest współpraca między Przemyślem a Paderborn został również poinformowany Jerzy Buzek – były premier RP w latach 1997 – 2001 oraz do niedawna Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, z którym spotkał się Karl-Ernst Neumann – Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Paderborn/ Przemyśl. W dniu 5 maja br. Jerzy Buzek odebrał w Paderborn europejską nagrodę „EMIL” (Europäischer Meilenstein für Innovation und Leistung), przyznaną za szczególne zasługi na rzecz przyjaźni polsko-niemieckiej oraz integrację Polski w UE. Podczas wręczania nagrody w Zamku Neuhaus w Paderborn Buzek m.in. powiedział: „jestem głęboko zaszczycony, że mogłem odebrać dziś europejską nagrodę EMIL w Paderborn – partnerskim mieście Przemyśla”.  Jerzy Buzek przebywał w Paderborn na zaproszenie długoletniego eurodeputowanego pana Elmara Brok (CDU), który w swoim czasie poparł wniosek przemyskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w EU  dotyczący modernizacji oczyszczalni ścieków w Przemyślu.

Natomiast w Zamku w Krasiczynie, 19 maja br. dokonano uroczystego otwarcia wystawy głównej Triennale. Zebranych w imieniu ARP z Warszawy – właściciela Zamku powitał p. Bartłomiej Cielecki oraz Janusz Cywicki – Dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu, którzy byli głównymi organizatorami wystawy. Podczas otwarcia p. Jan Bartmiński – Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu przypomniał moment tworzenia tej prestiżowej imprezy jaką jest „Srebrny Czworokąt”. Natomiast p. Henryka Kaszycka-Paniw – Sekretarz Miasta wręczyła jednemu z laureatów Triennale – p. Volodymyrowi Stetsule Nagrodę Prezydenta Miasta Przemyśla.

By

Dar przyjaciół z Paderborn już w Przemyślu

 W dniach 16 – 17 lipca br. gościmy w Przemyślu delegację z partnerskiego miasta Paderborn. Po raz kolejny nasi przyjaciele z Niemiec postanowili wspomóc przemyski Szpital Wojewódzki, przekazując placówce 2 karetki, używane do tej pory przez oddział ratowniczy Straży Pożarnej Paderborn. Przypomnijmy, że to nie pierwszy tego typu gest i pomoc: karetki z Paderborn dotarły do nas już w 1994 roku, a następnie w 2005 roku.

W składzie niemieckiej delegacji znaleźli się: Dietrich Honervogt – Zastępca Burmistrza Paderborn, Ralf Schmitz –szef Straży Pożarnej,  Karl-Ernst Neumann – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Paderborn/Przemyśl, Gerhard Schulze – Towarzystwo Przyjaciół Paderborn/Przemyśl oraz Joachim Lohmann – Towarzystwo Przyjaciół Paderborn/Przemyśl.

Z naszymi gośćmi spotkaliśmy się dzisiaj (16 lipca) przed Urzędem Miejskim, gdzie nastąpiło symboliczne przekazanie karetek, a delegację niemiecką przywitał Prezydent Miasta Robert Choma, a także Zastępca Dyrektora Szpitala Krzysztofem Popławskim. Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala oraz załoga Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przyjęła delegację z Paderborn przed siedzibą SOR, gdzie oficjalnie już karetki zostały zaprezentowane i przekazane przemyskim ratownikom. W imieniu załogi Szpitala za wspaniały dar podziękował Dyrektor Janusz Hamryszczak.

W programie wizyty gości znajduje się także krótkie zwiedzanie miasta, udział w otwarciu wystawy fotografii Adama Głaczyńskiego pt. „Kolor Indii – barwy ulicy” (Piwnica Artystyczna pod Niedźwiadkiem, godz. 18.30). Następnego dnia nasi goście będą mieli okazję złożyć wizytę przemyskiej Straży Pożarnej i Centrum Powiadamiania Ratunkowego, a następnie zapoznają się z największymi zrealizowanymi, bądź jeszcze prowadzonymi inwestycjami w naszym mieście.

By

Najlepsza lekcja języków obcych

 W dniach 27.09.- 4.10.2012r. odbyło się dziesiąte jubileuszowe spotkanie młodzieży  z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu i z Gimnazjum Schloß  Neuhaus w Paderborn. W wymianie wzięło udział 11 uczniów z Polski oraz 11 uczniów z Niemiec. Opiekę nad młodzieżą niemiecką sprawowali nauczyciele: Martina Danne i Andreas Schell.  W tych dniach gościliśmy również grupę węgierską z Dobo Istvan Gimnazium w Egerze. Grupa liczyła 15 uczniów. W spotkaniu udział wzięła dyrektor gimnazjum, Csontosne Mesaros Katalin oraz nauczycielka Zagyvane Szucs Ida.

Goście z Paderborn zwiedzili zabytki Starego Miasta, Muzeum Historii Miasta Przemyśla,  podziwiali panoramę Przemyśla z Kopca Tatarskiego, wzięli udział w  spotkaniu integracyjnym w klubie „Imperium”. W ramach programu zorganizowano wycieczki regionalne do Żurawicy, Bolestraszyc i Krasiczyna. Grupa uczestniczyła także w  warsztatach integracyjnych i projektach językowych. Uczniowie polscy i niemieccy realizowali przygotowany przez nauczycieli partnerskich szkół program, który jest integralną częścią europejskiego projektu „GSN GOES EUROPE”, obejmującego szkoły w Polsce, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, na Węgrzech i w Rosji.

By

Udział reprezentacji Przemyśla w 66 Biegu Wielkanocnym w Paderborn

W dniu 7 kwietnia 2012 r. w Wielką Sobotę w Paderborn w naszym niemieckim mieście partnerskim odbył się 66. Bieg Wielkanocny, który należy do najbardziej prestiżowych i do najstarszych ulicznych imprez biegowych w Niemczech. W tegorocznej edycji Biegu wzięło udział ok. 9 000 zawodników z całego świata. Wśród nich znajdowała się również 4 – os. reprezentacja miasta Przemyśla, startująca w półmaratonie – panowie: Krzysztof Popławski, Janusz Janzer, Grzegorz Praczyński oraz Robert Preisner, który uzyskał najlepszy czas spośród uczestników z Przemyśla – ogółem w Biegu 35 miejsce, a w swojej kategorii wiekowej – 6 miejsce.
Pozostali zawodnicy uzyskali także dobre wyniki w swoich kategoriach wiekowych. Uczestnikami z Przemyśla zajęli się przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Paderborn/ Przemyśl, a szczególnie jego Prezes – Karl-Ernst Neumann oraz Joanna Madej – członek Towarzystwa, którzy mocno dopingowali naszych sportowców. Natomiast Urząd Miejski w Paderborn sfinansował im pobyt. Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z imprezy.

By

Dzieci z Paderborn dla dzieci z Przemyśla

Z inicjatywy Sabine Odebrecht – dyrektora Miejskiego Przedszkola Nesthausen w partnerskim Paderborn przy dużym zaangażowaniu dzieci i rodziców w dniu 21 grudnia ubiegłego roku został zorganizowany jarmark bożonarodzeniowy na rzecz Ośrodka Rehabilitacyjno–Edukacyjno-Wychowawczego PSOUU, Koło w Przemyślu.

Dzieci wraz z rodzicami własnoręcznie przygotowały różnego rodzaju przedmioty, ozdoby świąteczne i kartki, a także drobne słodycze, które były sprzedawane podczas jarmarku.

W organizację tego przedsięwzięcia włączyli się również przedstawiciele niemieckiego Towarzystwa Przyjaciół Paderborn/Przemyśl.
Akcja przeszła najśmielsze oczekiwania i podczas imprezy zebrano kwotę 1236,89 €. W dniu 09 lutego 2012 r. w Przedszkolu Nesthausen odbyło się oficjalne przekazanie symbolicznego czeku opiewającego na tę kwotę na ręce Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Paderborn/Przemyśl – Karla-Ernsta Neumanna, który przekazał zebrane pieniądze na konto Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Przemyślu.

Dziękujemy za tę piękną i cenną inicjatywę oraz za serce i życzliwość.

By

Kamień upamiętniający zmarłych Polaków na cmentarzu w Paderborn

 Burmistrz Miasta Paderborn, Heinz Paus i Przewodniczący Towarzystwa Przyjaźni Paderborn/Przemyśl, Karl-Ernst Neumann, złożyli wieniec przy kamieniu „Pamięci zmarłych Polaków” na cmentarzu w Senne (Paderborn), gdzie pochowani są obywatele różnych narodowości, w tym również wielu Polaków. W większości są to mogiły, które zostały przeniesione z cmentarzy z powiatu Detmold. W Senne znajduje się 208 polskich nagrobków, w tym 77 nagrobków dziecięcych.

Kamień upamiętniający Polaków został odsłonięty w tym roku. Jego postawienie zaproponował w 2010 r. podczas dnia Wszystkich Świętych  Burmistrz Heinz Paus, kiedy to wraz z Konsulem Honorowym Polski, dr. Piotrem Piotrowskim i zmarłą niedawno Przewodniczącą Towarzystwa Przyjaźni Paderborn/Przemyśl Heidi Wernerus-Neumann, złożyli hołd zmarłym w okresach wojennych Polakom pochowanym na tym cmentarzu. Wcześniej w taki sposób zostali upamiętnieni obywatele Francji i Rosji.

By

Kiermasz bożonarodzeniowy w Paderborn

 Dzieci z Miejskiego Przedszkola Nesthausen w Elsen w partnerskim Paderborn czas Adwentu przed Świętami Bożego Narodzenia spędzają nad szczególnym projektem pod hasłem: „Wspólne dzielenie się – to obdarowywanie się radością”.

W dniu 21 grudnia br. z inicjatywy p. Sabine Odebrecht – dyrektora placówki przy dużym zaangażowaniu rodziców i ich dzieci zostanie zorganizowany kiermasz bożonarodzeniowy, z którego dochód zostanie przeznaczony na rzecz Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego PSOUU, Koło w Przemyślu. Obecnie dzieci wraz z rodzicami własnoręcznie przygotowują różnego rodzaju przedmioty, ozdoby świąteczne i kartki, które będą sprzedawane podczas kiermaszu, w organizację którego włączą się również przedstawiciele niemieckiego Towarzystwa Przyjaciół Paderborn/Przemyśl.
W naszym codziennym życiu często zapominamy o tym, co jest dla każdego z nas naprawdę ważne, a dzieląc się z innymi sami zostajemy obdarowani.

Dziękujemy za tę piękną i cenną inicjatywę oraz za serce i życzliwość. Życzymy udanego przebiegu imprezy oraz wielu darczyńców podczas kiermaszu,  a także dużo radości i miłości z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz błogosławieństwa Bożej Dzieciny.

By

Uroczyste nadanie imienia Ronda Paderborn

Z udziałem władz samorządowych Paderborn i Przemyśla w sobotę 1 października br. odbyło się uroczyste nadanie imienia Ronda Paderborn przy ul. Lwowskiej w Przemyślu. W wydarzeniu tym udział wzięli mieszkańcy, członkowie Towarzystwa Przyjaźni Przemyśl/Paderborn z obu tych miast oraz Radni Rady Miejskiej i zaproszeni goście. Odsłonięcia tablicy dokonali wspólnie Heinz Paus Burmistrz Paderborn, Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla oraz Karl Ernst Neumann Prezes Towarzystwa Przyjaciół Paderborn/Przemyśl. Podczas oficjalnego spotkania Prezydent poinformował Burmistrza Paderborn oraz gości z Niemiec o pomyśle nazwania jednej z ulic imieniem Honorowej Obywatelki Miasta Przemyśla Heidi Wernerus-Neumann.
W imieniu społeczności Partnerskiego Miasta za gest nadania rondu imienia Paderborn podziękował Heinz Paus. Dodał, iż jest to ważny symbol w budowaniu przyjaźni pomiędzy naszymi Miastami. Zapewnił, iż będzie ona kontynuowana i rozwijana o kolejne obszary.
Podczas międzynarodowej biesiady na przemyskim Rynku miał miejsce jeszcze jeden znaczący fakt. Na okręgu okalającym różę wiatrów została wmurowana tablica pokazująca kierunek i odległość z Przemyśla do Paderborn. Podczas odsłonięcia Prezydent poinformował, iż z czasem przybędzie tabliczek, które będą wskazywały kierunki i dystanse do wszystkich partnerskich miast.


Wspólne biesiadowanie sprzyjało wzajemnemu poznawaniu kultur, a także gastronomii i wyrobów regionalnych. Na stoiskach mieszkańcy mogli poznać typowe potrawy serwowane w Paderborn. Na scenie zagrały zespoły z Przemyśla i Paderborn. Jako Pierwszy zaprezentował się zespół PORT PRZEMYŚL, później zagrał zespół RENÉ MADRID Y SUS AMIGOS, grający muzykę inspirowaną rytmami latynoskimi. Na zakończenie zagrała LUBELSKA FEDERACJA BARDÓW.

By

Pożegnanie Heidi Wernerus-Neumann

W dniu 2 września 2011 roku odbyły się w Paderborn pożegnalne uroczystości związane z niespodziewaną śmiercią Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla i naszego wielkiego Przyjaciela Pani Heidi Wernerus-Neumann. Z Przemyśla wyruszyła ponad 20-osobowa delegacja, której przewodniczyli Prezydent Miasta – Pan Robert Choma i Przewodniczący Rady Miejskiej – Pan Jan Bartmiński. W składzie delegacji znaleźli się również radny Pan Jerzy Golec, przedstawiciele Spółek Miejskich, Straży Miejskiej, Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”, muzycy oraz bliscy przyjaciele Pani Heidi.
Podczas uroczystego nabożeństwa w wypełnionym po brzegi kościele Abdinghof pożegnalną mowę wygłosił Burmistrz Miasta Paderborn, Pan Heinz Paus, podkreślając ogromny wkład Pani Heidi w rozwój partnerstwa z Przemyślem oraz jej zaangażowanie w poprawę stosunków polsko-niemieckich. Prezydent Miasta Przemyśla, Pan Robert Choma żegnając Honorowego Obywatela Miasta powiedział, że Heidi była przede wszystkim wspaniałym człowiekiem i bardzo bliskim i oddanym przyjacielem naszego miasta i wszystkich jego mieszkańców, na którego zawsze można było liczyć. Prezydent dziękował rodzinie i mężowi oraz burmistrzom Paderborn za wsparcie i pomoc, które okazywali Heidi. Zapewnił, że Przemyśl nigdy o niej nie zapomni, zapoczątkowane przez Nią dzieło będzie kontynuowane. Na trumnie Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla złożył flagę Przemyśla i garść ziemi z polskiego miasta, które Heidi tak ukochała.
Kilka dni później Pan Karl-Ernst Neumann w rozmowie telefonicznej z Prezydentem Miasta Przemyśla podziękował za obecność Polaków w uroczystościach pogrzebowych swojej żony oraz za jedność i wsparcie w tych trudnych chwilach. Dziękował również za wzruszające i bardzo serdeczne słowa, piękną oprawę muzyczną, poczty sztandarowe, flagi Polski i Przemyśla, za liczny udział polskiej delegacji w ostatnim pożegnaniu Heidi, który był nie tylko potwierdzeniem przyjaźni, ale też wielkiego szacunku i sympatii, jaką Ją darzyli Przemyślanie. Pan Neumann zadeklarował, że przez następne dwa lata będzie sprawował funkcję przewodniczącego Towarzystwa Przyjaźni Paderborn-Przemyśl. Zastępcą jego będzie Pan Oliver Boraucke z Urzędu Miejskiego w Paderborn, który od początku partnerstwa towarzyszy polsko-niemieckiej współpracy. Dodał, iż przyszłością towarzystwa jest rozwijanie współpracy poprzez organizację wydarzeń z zaangażowaniem ludzi młodych oraz wychodzenie naprzeciw zapotrzebowaniu i oczekiwaniom mieszkańców obydwu miast.
Już niebawem bo 29 września br. przyjedzie do Przemyśla na oficjalne otwarcie Ronda Paderborn delegacja z partnerskiego miasta oraz zorganizowana przez Heidi grupa turystyczna. Wypełniając wolę Heidi Wernerus Neumann – małżonek – Karl Erst Neumann jako Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Przemyśl Paderborn przekaże również czek na rzecz rehabilitacji dzieci potrzebujących. Od wielu lat z ogromnym zaangażowaniem Heidi wspierała działalność Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Przemyślu.
Po śmierci Heidi Wernerus-Neumann w nekrologu napisano: ”W życiu ważne są ślady, jakie po sobie zostawiamy. Walczyłaś na rzecz dobra, podarowałaś nam swoje serce i swój uśmiech, zawsze pozostaniesz z nami”. Na dole dopisano: „Zamiast kwiatów i wieńców prosimy o datki na rzecz Ośrodka dla osób niepełnosprawnych w Przemyślu z dopiskiem na przelewie: ‘Czyny zamiast słów’ ” Zgodnie z wolą Heidi… i jakże w Jej stylu…