By

Jubileusz 25-lecia partnerstwa Paderborn – Przemyśl

W dniach 16-18 czerwca 2018 obchodziliśmy w Przemyślu Jubileusz 25-lecia partnerstwa miast Paderborn i Przemyśla. Z tej okazji zorganizowanych zostało w mieście kilka imprez towarzyszących. Przemyśl odwiedzili również nasi Przyjaciele z Niemiec.

By

Życzenia z Paderborn

Dear Leszek,
thank you much for your warm greetings regarding chrismas event. I wish you, your family, and the members of the Society of Friends of Przemysl a merry and peaceful Christmas and happiness, success and, above all, health for the new year. I also express these wishes on behalf of the Society of Friends of Paderborn. For the Society of the Friends of Paderborn, a successful year comes to an end. In addition to several excellent events, in August we organized a ten-day trip through Poland with the stations Wroclaw, Warsaw, Krakow and Przemysl. Highlights in Przemysl were the meeting with members of the circle of friends in the fish restaurant Starzawa and in the restaurant Cuda Wianki.
Next year, we will celebrate the 25th anniversary of town twinning in Przemysl and Paderborn.
For 2018, I wish many encounters with friends from Przemysl to keep the partnership and friendship between 
the two cities alive.

Best regards
Karl-Ernst

By

Kolejna wizyta Gości z Paderborn w Przemyślu

Partnerstwo między Przemyślem i niemieckim Paderborn trwa już blisko 24 lata. Nie sposób zliczyć wszystkich wspólnych spotkań, zrealizowanych inicjatyw, zawartych znajomości i przyjaźni. W dniach 6-8 sierpnia miała miejsce kolejna wizyta grupy osób reprezentujących Towarzystwo Przyjaciół Paderborn-Przemyśl, która jest potwierdzeniem, że partnerstwo to nadal świetnie się rozwija.

Zarówno w Przemyślu, jak i w Paderborn od lat aktywnie działają stowarzyszenia skupiające sympatyków działających na rzecz utrzymywania wzajemnych kontaktów. W Paderborn jest to kierowane przez pana Karla Ernsta Neumana towarzystwo Freundeskreis Paderborn-Przemysl, a w naszym mieście działa Przemyskie Towarzystwo Przyjaciół Paderborn, którego prezesem jest Pan Leszek Krzywoń. Tym razem wizyta członków stowarzyszenia była krótka, ale program trzydniowego pobytu został zaplanowany bardzo intensywnie. W niedzielę, 6 sierpnia br., tuż po przyjeździe zorganizowano spotkanie z członkami przemyskiego towarzystwa oraz osobami współpracującymi. Na miejsce spotkania wybrano Gospodarstwo Rybackie w Starzawie koło Przemyśla. Pierwszy dzień, a właściwie pierwszy wieczór był okazją do rozmów, wspomnień oraz omówienia planów na przyszłość.
W drugim dniu pobytu Goście z Niemiec zostali przyjęci przez Prezydenta Miasta Przemyśla – Roberta Chomę oraz Sekretarza Miasta Dariusza Łapę w sali Urzędu Miejskiego.
W tym samym dniu zaplanowana została również wizyta w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym, które od wielu lat jest wspierane dzięki zaangażowaniu członków towarzystwa. Podczas krótkiej wizyty dyrektor ośrodka pani Beata Gumienny przedstawiła informacje o rozpoczętym remoncie oraz o planach przebudowy placówki. Nie mogło również zabraknąć zwiedzania najważniejszych zabytków naszego miasta. Podziemia przemyskie oraz podziemia katedry rzymsko-katolickiej zrobiły ogromne wrażenie. Większość członków stowarzyszenia przyjechała do Przemyśla już po raz kolejny, ale były również takie osoby, które po raz pierwszy zdecydowały się na odwiedzenie naszego miasta. Stąd też w planie zwiedzania uwzględniono przejazd kolejką turystyczną, tak aby Goście mogli zobaczyć Przemyśl także z trochę innej perspektywy. Tuż przed odjazdem dało się słyszeć głosy zachwytu po zwiedzeniu przemyskiego dworca kolejowego.
Przypomnijmy, że nawiązanie pierwszych kontaktów między obydwoma miastami miało miejsce w roku 1991, a formalna umowa o współpracy została podpisana w dniu 14 maja 1993 roku przez ówczesnego Prezydenta Miasta Przemyśla Mieczysława Napolskiego oraz Burmistrza Paderborn Wilhelma Lüke, który jest również Honorowym Obywatelem Przemyśla. Przez wszystkie te lata współpracy zrealizowano wiele inicjatyw na niwie kulturalnej, oświatowej i gospodarczej. Wymiana młodzieży od samego początku do dnia dzisiejszego systematycznie realizowana jest przez przemyskie szkoły i wszystko wskazuje na to, że współpraca ta będzie trwała i rozwijała się przez następne lata.

By

Wizyta Burmistrza Paderborn oraz zespołu CIMBASSO

W dniach od 26 do 28.08.2016 w Przemyślu gościły delegacje z miast partnerskich Przemyśla: m.in. burmistrz niemieckiego Paderborn –  pan Michael Dreier, Karl- Ernst Neuman – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Paderborn/Przemyśl oraz zespół muzyczny z Paderborn Blechbläser  CIMBASSO. Goście zwiedzili miasto, m.in. Starówkę oraz podziemia Urzędu Miejskiego i przemyskiej Katedry. Ponadto w programie wizyty znalazły się również:  zwiedzanie Fortu Borek, gdzie przywitał ich patrol Szwejkowski, wydając im przy tym przepustki do Twierdzy Przemyśl. Wizytowali również odnowiony kompleks hotelowy w Arłamowie i wzięli udział  w imprezach organizowanych z okazji Dnia Patrona. m.in. w koncercie na Zamku Kazimierzowskim pt. „Opera na wynos”. Zespół miał okazję także zaprezentować swój repertuar podczas Święta miasta. Nie mogło zabraknąć również spotkania z członkami Towarzystwa Przyjaciół Paderborn.

By

Wizyta Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomy w Paderborn

W trakcie wizyty, która odbyła się w w dniach 6-8 maja 2016, złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie Heidi Wernerus Neumann. Odbyło się również spotkanie z burmistrzem Dreierem, podczas którego młodzieżowy zespół z Paderborn wykonywał utwory klasyczne, ale i nie tylko. Głównym punktem wizyty był udział we wręczeniu prestiżowej nagrody poprzedniemu burmistrzowi miasta Paderborn H. Pausowi. Poza oficjalnymi wystąpieniami był również czas na rozmowy towarzyskie.

By

Wizyta Gości z Paderborn w sierpniu 2015

 

Translate »