By

Odeszła dr Gabriele Jablonski – przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Paderborn/Przemyśl

„Dem Auge fern, dem Herzen ewig nah.“

Sehr geehrte Freunde, Mitglieder des Freundeskreises Paderborn/Przemyśl!

Tief berührt haben wir vom Tod dr Gabriele Jablonski, der neuen Vorsitzenden des Freundeskreises, erfahren. In diesen schmerzvollen Stunden sind wir in Gedanken bei Euch. Wir möchten unser aufrichtiges Mitgefühl und tiefe Anteilnahme übermitteln.

Vorstand des Przemyśler Freundeskreises von Paderborn

 

„Daleko dla oczu, na zawsze blisko serca”.

Drodzy Przyjaciele, Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Paderborn / Przemyśl!

Z głębokim poruszeniem dowiedzieliśmy się o śmierci dr Gabrieli Jabłońskiej, nowej przewodniczącej Stowarzyszenia. W tym czasie wypełnionym bólem nasze myśli są z Wami. Chcemy przekazać nasze szczere i głębokie współczucie.

Zarząd Przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Paderborn

By

Wizyta Prezydenta Przemyśla i przedstawicieli polskiego Stowarzyszenia w Paderborn

Dokładnie 25 lat temu w mieście partnerskim Paderborn powołane zostało do życia Koło Przyjaciół Paderborn Przemyśl – stowarzyszenie skupiające osoby, dla których współpraca z Przemyślem ma szczególne znaczenie. W ostatnich dniach lipca miała miejsce wizyta przedstawicieli naszego miasta na uroczystościach jubileuszowych w Niemczech.

W dniach 26-29 lipca 2019 Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun oraz kilkuosobowa delegacja przedstawicieli przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Przemyśl Paderborn wzięła udział w uroczystościach z okazji Jubileuszu 25-lecia niemieckiego Koła Przyjaciół Paderborn Przemyśl. Partnerstwo między tymi dwoma miastami funkcjonuje formalnie od 1993 roku, w obydwu miastach istnieją bliźniacze stowarzyszenia, których członkowie działają na rzecz wzajemnej współpracy. Członkowie niemieckiego stowarzyszenia zrealizowali dziesiątki przedsięwzięć, m.in. wspierali działalność przemyskiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Pośredniczyli w nawiązywaniu kontaktów pomiędzy instytucjami, stowarzyszeniami i osobami z Niemiec i Polski.
Główne uroczystości w tym roku odbywały się w Ratuszu miasta Paderborn, gdzie goście z Polski zostali przywitani przez Burmistrza Michaela Dreiera. Jak zwykle przy tego typu jubileuszach w wygłaszanych przemówieniach wielokrotnie akcentowano szczególny wymiar współpracy między naszymi miastami i znaczenie tego partnerstwa. Jubileusz 25-lecia istnienia stowarzyszenia przypadł również na okres największych w mieście uroczystości związanych z patronem miasta Św. Liboriuszem, którego święto obchodzone jest od 836 roku, kiedy to doczesne szczątki świętego zostały sprowadzone do Paderborn z francuskiego Le Mans. W ramach święta odbywają się nie tylko liczne nabożeństwa i imprezy kościelne, ale także kiermasze, koncerty i wiele imprez towarzyszących. Goście z Polski mieli okazję uczestniczyć w liturgii związanej z wystawieniem relikwii patrona miasta oraz w procesji odbywającej się po ulicach Paderborn. Przez cztery dni pobytu było wiele okazji do wspomnień oraz rozmów o dalszej współpracy. Wizyta ta miała dla obydwu miast szczególne znaczenie. Była to pierwsza wizyta obecnego Prezydenta Wojciecha Bakuna oraz pierwsza wizyta nowego zarządu przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Przemyśl Paderborn, które zostało kilka miesięcy temu na nowo reaktywowane. Była to więc świetna okazja do wzajemnego poznania się i rozmów o przyszłości działań na rzecz partnerstwa.
W ostatnim dniu przed powrotem do Polski złożono również kwiaty i zapalono symboliczne znicze na grobie Heidi Wernerus Neumann, która była jednym z głównych założycieli stowarzyszenia po stronie niemieckiej, radna w latach 1991-1994 w Paderborn. To ona była w roku 1992 roku jedną z inicjatorek nawiązania współpracy pomiędzy miastami Paderborn w Niemczech i Przemyślem. W 1997 roku Rada Miejska w Przemyślu nadała Heidi Wernerus-Neuman tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla.
Cała wizyta w Paderborn przebiegała jak zwykle w niezwykle miłej atmosferze. Członkowie niemieckiego stowarzyszenia odwiedzą w tym roku pod koniec sierpnia również Przemyśl. Miejmy nadzieję, że partnerstwo między Przemyślem i Paderborn będzie równie owocnie kontynuowane przez kolejne 25 lat.

Translate »