By

Wystawa „PaderArt”

 W dniu 18 maja 2012  Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma uroczyście otworzył jedną z wystaw Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny Czworokąt 2012 pn. „PaderArt”, prezentującą twórczość 15 artystów z Paderborn.

W uroczystości wzięło udział kilku artystów z naszego niemieckiego miasta partnerskiego: Christina Strunz, Christine Steuernagel, Maria Modlmayr i Juan Zamalea oraz Manfred Schlaffer – przedstawiciel Wydziału Kultury UM w Paderborn. Prace swoje i twórców wraz z biografiami zaprezentował Wolfgang Brenner – kurator wystawy z Paderborn. Wystawę będzie można oglądać do 4 czerwca br. w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.

Jest to już kolejna inicjatywa w ramach partnerstwa między naszymi miastami. O tym jak ważna i owocna jest współpraca między Przemyślem a Paderborn został również poinformowany Jerzy Buzek – były premier RP w latach 1997 – 2001 oraz do niedawna Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, z którym spotkał się Karl-Ernst Neumann – Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Paderborn/ Przemyśl. W dniu 5 maja br. Jerzy Buzek odebrał w Paderborn europejską nagrodę „EMIL” (Europäischer Meilenstein für Innovation und Leistung), przyznaną za szczególne zasługi na rzecz przyjaźni polsko-niemieckiej oraz integrację Polski w UE. Podczas wręczania nagrody w Zamku Neuhaus w Paderborn Buzek m.in. powiedział: „jestem głęboko zaszczycony, że mogłem odebrać dziś europejską nagrodę EMIL w Paderborn – partnerskim mieście Przemyśla”.  Jerzy Buzek przebywał w Paderborn na zaproszenie długoletniego eurodeputowanego pana Elmara Brok (CDU), który w swoim czasie poparł wniosek przemyskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w EU  dotyczący modernizacji oczyszczalni ścieków w Przemyślu.

Natomiast w Zamku w Krasiczynie, 19 maja br. dokonano uroczystego otwarcia wystawy głównej Triennale. Zebranych w imieniu ARP z Warszawy – właściciela Zamku powitał p. Bartłomiej Cielecki oraz Janusz Cywicki – Dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu, którzy byli głównymi organizatorami wystawy. Podczas otwarcia p. Jan Bartmiński – Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu przypomniał moment tworzenia tej prestiżowej imprezy jaką jest „Srebrny Czworokąt”. Natomiast p. Henryka Kaszycka-Paniw – Sekretarz Miasta wręczyła jednemu z laureatów Triennale – p. Volodymyrowi Stetsule Nagrodę Prezydenta Miasta Przemyśla.

Translate »