By

Kolejna wizyta Gości z Paderborn w Przemyślu

Partnerstwo między Przemyślem i niemieckim Paderborn trwa już blisko 24 lata. Nie sposób zliczyć wszystkich wspólnych spotkań, zrealizowanych inicjatyw, zawartych znajomości i przyjaźni. W dniach 6-8 sierpnia miała miejsce kolejna wizyta grupy osób reprezentujących Towarzystwo Przyjaciół Paderborn-Przemyśl, która jest potwierdzeniem, że partnerstwo to nadal świetnie się rozwija.

Zarówno w Przemyślu, jak i w Paderborn od lat aktywnie działają stowarzyszenia skupiające sympatyków działających na rzecz utrzymywania wzajemnych kontaktów. W Paderborn jest to kierowane przez pana Karla Ernsta Neumana towarzystwo Freundeskreis Paderborn-Przemysl, a w naszym mieście działa Przemyskie Towarzystwo Przyjaciół Paderborn, którego prezesem jest Pan Leszek Krzywoń. Tym razem wizyta członków stowarzyszenia była krótka, ale program trzydniowego pobytu został zaplanowany bardzo intensywnie. W niedzielę, 6 sierpnia br., tuż po przyjeździe zorganizowano spotkanie z członkami przemyskiego towarzystwa oraz osobami współpracującymi. Na miejsce spotkania wybrano Gospodarstwo Rybackie w Starzawie koło Przemyśla. Pierwszy dzień, a właściwie pierwszy wieczór był okazją do rozmów, wspomnień oraz omówienia planów na przyszłość.
W drugim dniu pobytu Goście z Niemiec zostali przyjęci przez Prezydenta Miasta Przemyśla – Roberta Chomę oraz Sekretarza Miasta Dariusza Łapę w sali Urzędu Miejskiego.
W tym samym dniu zaplanowana została również wizyta w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym, które od wielu lat jest wspierane dzięki zaangażowaniu członków towarzystwa. Podczas krótkiej wizyty dyrektor ośrodka pani Beata Gumienny przedstawiła informacje o rozpoczętym remoncie oraz o planach przebudowy placówki. Nie mogło również zabraknąć zwiedzania najważniejszych zabytków naszego miasta. Podziemia przemyskie oraz podziemia katedry rzymsko-katolickiej zrobiły ogromne wrażenie. Większość członków stowarzyszenia przyjechała do Przemyśla już po raz kolejny, ale były również takie osoby, które po raz pierwszy zdecydowały się na odwiedzenie naszego miasta. Stąd też w planie zwiedzania uwzględniono przejazd kolejką turystyczną, tak aby Goście mogli zobaczyć Przemyśl także z trochę innej perspektywy. Tuż przed odjazdem dało się słyszeć głosy zachwytu po zwiedzeniu przemyskiego dworca kolejowego.
Przypomnijmy, że nawiązanie pierwszych kontaktów między obydwoma miastami miało miejsce w roku 1991, a formalna umowa o współpracy została podpisana w dniu 14 maja 1993 roku przez ówczesnego Prezydenta Miasta Przemyśla Mieczysława Napolskiego oraz Burmistrza Paderborn Wilhelma Lüke, który jest również Honorowym Obywatelem Przemyśla. Przez wszystkie te lata współpracy zrealizowano wiele inicjatyw na niwie kulturalnej, oświatowej i gospodarczej. Wymiana młodzieży od samego początku do dnia dzisiejszego systematycznie realizowana jest przez przemyskie szkoły i wszystko wskazuje na to, że współpraca ta będzie trwała i rozwijała się przez następne lata.

Translate »